Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /data/web/virtuals/26768/virtual/www/domains/biznis-skola.sk/wp-includes/post-template.php on line 284

ČO V SKUTOČNOSTI ROBÍ OBCHODNÝ ZÁSTUPCA?

Poznáte nejakého obchodného zástupcu? A viete čo robí?

Vždy, keď som túto otázku položila človeku mimo oboru, mal skreslenú predstavu.
Opakovali sa tie isté odpovede.  Zozbierala som ich a zosumarizovala ako

MÝTY O OBCHODNÝCH ZÁSTUPCOCH:
1)  OZ môže robiť každý.
2)  OZ sa len vyváža na aute a kávičkuje so zákazníkmi.
3)  OZ len príde a zoberie objednávku.
4)  OZ spraví pár návštev denne a chodí si do práce ako mu vyhovuje.

Keby som za každú takúto odpoveď dostala euro, mám už celkom slušný majetok. 🙂

OPAK JE PRAVDOU:

1) Iba málo ľudí dokáže robiť dobre pozíciu obchodného zástupcu.
Musí mať obchodného ducha, dar reči, dravosť, vytrvalosť, zodpovednosť, svedomitosť, poctivosť. Musí byť starostlivý, inteligentný, zručný. S nohami na zemi. Pohotový a ideálne aj vtipný. Neustále sa vzdelávajúci. Potrebuje profesne a kariérne rásť.  Základným pracovným nástrojom obchodného zástupcu je totiž on sám.

2) Obchodný zástupca veľa času trávi v aute a veľa u zákazníka.
Obidve činnosti sú tak pracovne náročné, že sú na míle vzdialené predstave trkotania pri kávičke a užívania si jazdy v autíčku.  Predstavte si, že denne spravíte 200km a navštívite  20-tich zákazníkov. Musíte sa strážiť, aby ste neustále neplatili pokuty či za prekročenú rýchlosť či nesprávne parkovanie. Niekedy musíte kus cesty pešo. S kávičkou vás nečakajú. To už musíte mať naozaj dobré vzťahy. A keby aj hej. Viete si predstaviť, že vypijete 20 káv?

3) Obchodného zástupcu nečakajú s objednávkou.
Obchodných zástupcov a firiem je veľa. Musíte objednávku získať. Predať vy, nie konkurencia. A to je čoraz ťažšie!

4) Obchodný zástupca je v teréne poctivo každý deň.
Stará sa o svojich zákazníkov. Predáva.  Väčšinou je jeho činnosť monitorovaná a nemá možnosť si zľahčovať a skracovať pracovný čas. Ak aj má „časovú slobodu“, nezneužíva ju. Nepredal by a teda aj nezarobil.

Obchodný zástupca je kráľovská pracovná pozícia.

JE TO VÝNIMOČNÉ PRACOVNÉ MIESTO NIEKDE MEDZI ZAMESTNANCOM A PODNIKATEĽOM (majiteľom firmy).

Fakt náročná práca. V teréne. U zákazníka. Tvárou v tvár. Dnes sa používa aj moderná technológia, ale u mnohých odvetví nedokáže nahradiť klasickú osobnú starostlivosť.

Trh sa rýchlo mení. A obchodný zástupca musí stále napredovať . Profesne aj obchodne.  Firma žiada plniť plány.  Zákazníci chcú ceny, služby, benefity..  A manželka, aby jej muž trávil menej času v práci. 🙂

Trošku zľahčené, ale tak to je. Obchodný zástupca totiž pracuje aj doma. Pripravuje sa do terénu, robí si biznis stratégie a stráži si svoj obrat.

Túto prácu buď milujete a oddáte sa jej, alebo v nej neuspejete.

Ak sa chcete o práci obchodného zástupcu dozvedieť viac prečítajte si môj ebook 5 DÔVODOV PREČO SA STAŤ OBCHODNÝM ZÁSTUPCOM.

BIZNIS ŠKOLA
Biznis škola sprevádza ľudí k úspechu. Tak, aby múdro prepájali biznis so životom. Podporuje ženy v biznise. Tak, aby uspeli v mužskom svete a zostali pri tom ženami. Venuje sa obchodným zástupcom. Tak, aby významne kariérne a osobnostne rástli. Spolupracuje s firmami. Tak, aby mali nenahraditeľné miesto v spoločnosti. Pomáha konšteláciami. Tak, aby priniesli skutočné zlepšenie.
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.